wtorek, 16 lutego 2016

Narcyz w związku z narcyzem





Według Sama Vaknin, osoby narcystyczne można podzielić na dwa rodzaje: narcyza wewnętrznego i narcyza zewnętrznego. Narcyz zewnętrzny to osoba o typowym zarysie narcystycznym określonym w DSM, czyli:

  • Wszechobecne poczucie wyższości
  • Nieustająca potrzeba podążania za sukcesem, marzenia o władzy i popularności
  • Wiara we własną wyjątkowość i przekonanie, że musi się otaczać ludźmi, którzy są wyjątkowi i przez to rozumieją jego wyjątkowość
  • Przekonanie o tym, że powinno się tworzyć relacje tylko i wyłącznie z osobami i instytucjami reprezentującymi swoją osobą „jakiś status” społeczny
  •  Oczekiwanie specjalnego (wyjątkowego) traktowania, tzw. roszczeniowość, jak również przekonanie o tym, że wszyscy muszą się osobie narcystycznej i jej wymaganiom podporządkować
  • Eksploatowanie innych, czyli wykorzystywanie ich do osiągnięcia swych celów 
  • Brak empatii: niechęć do honorowania lub utożsamiania się z uczuciami i potrzebami innych
  • Częsta zazdrość o innych lub przekonanie, że inni są zazdrośni
  • Okazywanie arogancji i wyniosłych zachowań lub postaw



Narcyz wewnętrzny natomiast spełnia wszystkie powyższe warunki, ale nie posiada arogancji narcyza zewnętrznego. Używa bardziej pasywnych metod manipulacji, które częściej kręcą się wokół postawy ofiary, a nie bohatera, jak w przypadku narcyza zewnętrznego. Narcyz wewnętrzny, którego ja, dla ułatwienia nazywam zimnym, jest strachliwy, potrzebuje ciągłych potwierdzeń miłości, potrafi się podporządkować, ale tylko z pozoru. Często używa poczucia winy dla utrzymania i kontrolowania swojej ofiary.
Temat narcyza wewnętrznego jest dość kontrowersyjny i trudny do zdiagnozowania, dlatego, że przeplata się objawowo z DDA i boarderline. Jakkolwiek, Sam Vaknin twierdzi, że narcyz zimny i gorący tworzą idealną parę. Wiele osób, zastanawia się pewnie w tym momencie czy jest narcyzem zimnym w związku z narcyzem gorący. Zanim zdiagnozujesz się, jako narcyz, zastanów się czy są u ciebie obecne powyższe objawy (wystarcy pięć, – z których brak empatii jest kluczowym).
Narcyz wewnętrzny jest przesadnie skromny (często bardzo religijny – dla podkreślenia swojej cnotliwości), wstydliwy i pasywny. Przeraża go samotność i często używa emocjonalnego szantażu (jak np.; udawanie choroby), aby utrzymać dawcę. Narcyz gorący w podobnej sytuacji wymusza posłuszeństwo, krzykiem, przemocą fizyczna i zastraszaniem. Narcyz zimny jest częściej kobietą, która dzięki swej kobiecej uległości, jest diagnozowana, jako BPD a nie osobowość narcystyczna. Narcyz zimny w sytuacjach kryzysowych (według własnego osądu) używa zahowań destrukcyjnych i przemocy fizycznej. Narcyz zimny, często czuje się winny i sfrustrowany ze względu na swoje niezaspokojone aspiracje.

Narcyz zewnętrzny, pożąda tylko i wyłącznie narcyza gorącego. Nie jest wstanie stworzyć innych relacji. Ich związek mimo tego, iż burzliwy i krzywdzący dla obydwojga jest nie możliwym do zakończenia. Narcyz zimny, często czuje się winny i sfrustrowany ze względu na swoje niezaspokojone aspiracje. Jest nieśmiały, obrażalski często się oburza i krytykuje mimo tego, nie jest wystarczająco asertywny, aby wyrazić się w sposób bezpośredni. Robi to częstą za pomocą uszczypliwych żartów, czy niedomówień.




Narcyz gorący
Narcyz zimny
„Ja”
Arogancki, wywyższający się, jak w opisie na początku tekstu.
Zdominowany przez poczucie niższość, wstydliwy i wrażliwy na krytykę. Bezskutecznie poszukuje sławy i uwielbienia, której często zazdrości swojemu partnerowi narcyzowi gorącemu.
Związki interpersonalne
Duża ilość związków „bez głębi”, nieustanne poszukiwanie szacunku, uwielbienia i admiracji. Nie zdolność do udziału w grupie (chyba, że jako dowódca). Relacje tylko i wyłącznie z tymi, których może sobie podporządkować.
Niezdolność do tworzenia więzi i zaufania drugiej osobie. Chroniczna zazdrość i nie zdolność do jakiejkolwiek rywalizacji wynikającej z asertywności - powodują frustracje i często depresję
Przystosowanie do życia w społeczeństwie
Czarujący i charyzmatyczny. Pracowity tylko, kiedy nagrodzony admiracją. Ambitny, dba o pozory i osobisty wizerunek.
Narzeka i nie potrafi doprowadzić żadnego zadania do końca. Zainteresowany wieloma rzeczami, lecz bez zdolności do skupienia i wytrwałości. Często zaniedbuje wygląd i próbuje zwrócić na siebie uwagą, przesadną ofiarnoscią. Wiecznie znudzony i krótko zmotywowany.
Etyka i zasady
Moralność przejawiana tylko w obecności „widowni”. Pogarda dla zasad i autorytetów, przemieszanie z obsesjnym narzuceniem ich otoczeniu.
Gotowość do zmiany poglądów w zależności od okoliczności. Brak szacunku dla granic drugiego człowieka, ignorancja w stosunku do preferencji drugiego człowieka (uczuć i upodobań) Np. narcyza oziębła wmawia dziecku, że jest takie jak ona - uwielbia sport mimo tego, że dziecko nie potrafi odnaleźć się w rywalizacji sportowej i ma naturę introwertyczną.
Miłość i seks
Rozwiązłość seksualna, niezdolność do monogamii. Historia związków „nie jasnych”. Opowieści o szalonej byłej/byłym, która zniszczyła mu/jej życie (mimo tego, że wychowuje 3 jego/jej dzieci, a on/a mieszka w luksusowym apartamencie i udaje, że jest mu/jej utrudniany kontakt z dziećmi, choć o takowy nigdy nie zabiegał/a). Niezdolność do wytworzenia więzi emocjonalnej z drugą połówką, dziećmi lub przyjaciółmi.
Trudność w postrzeganiu partnera partnerki, jako odrębność. Nie zdolność do pozostania „w miłości”.
Okazjonalne seksualne perwersje lub oziębłość seksualna. Potrzeba, ciągłej obecności i potwierdzania bycia potrzebym/potrzebną.
Styl kognitywny
Inteligentny lub błyskotliwy albo jedno i drugie. Posiada wiedzę lub siłę perswazji.
Wiedza powierzchowna, zapominalstwo, nie zdolność i brak chęci do uczenia się nowych rzeczy.
Narcyz zimny pragnie związku z narcyzmem gorącym, mimo krzywdy, jakiej doświadcza. Ważne jest, aby pamiętać o tym, iż nie każda osoba będąca w takim związku (nawet kilkakrotnie) może uważać się za narcyza zimnego, konieczne jest do tego uczucie nie możliwości bycia w związku z kimkolwiek innym. Mimo tego, że powyższy temat jest dość kontrowersyjny i „świeży” wydał mi się konieczny do przedstawienia.

Źródło: Malingant Self Love – Narcissism Revisited by Sam Vakin.

1 komentarz:

  1. Zastanawiam się nad tym, czy takie relacje w ogóle są możliwe i czy w jakikolwiek sposób mogą się udać. No, ale myślę, że w różnych relacjach jeszcze wiele może nas zaskoczyć. O narcyzach wiele fajnych informacji można dowiedzieć się również na stronie https://kobietadoskonala.pl/kiedy-narcyz-odpuszcza-i-nie-wraca/ , gdyby ktoś z Was był zainteresowany.

    OdpowiedzUsuń